Izvor:
29.04.2017 u 18:20
0

MISTERIJA IZVORA SAVINE VODE: Ko god je pokušao da UKROTI vrelo – odmah je UMRO!

Vekovima je izvor Savina voda u srcu Šumadije pojio žedne putnike namernike, ali i stoku, divlje životinje, u bazenu su se kupala deca. Čovek je ipak hteo više, da vodu sprovede do kuća u selima i pretvori ga u vodovod.

Ali, kao da je izvor trebalo da postoji samo za prolaznike, putnike. I svako ko je vodu pokušao da ukroti u vodovod, umro je. Kada putnika i pastira više nije bilo da u njemu tole žeđ, izvor je jednostavno stao. Razlozi možda leže u dva groba nedaleko od vode. Savina Voda smeštena je u šumi, na brdu Svetinja, nedaleko od kragujevačkog sela Vlakča. Veruje da je Sveti Sava pohodeći šumadijske krajeve, štapom zakrstio zemlju iz koje je potekao izvor.

"Svako ko je pokušao da vodu s izvora priključi u svoje domaćinstvo nastradao je pod čudnim okolnostima. Jedan zastavnik iz kraja odveo je vodu u svoju kuću i potom poginuo u saobraćajnoj nesreći u Mladenovcu. Neki Radoje priključio je i stradao u Švajcarskoj. I tako po redu, ko god je vodu hteo za sebe. Najzad je stala. Više tu vodu ne koristi niko. Pun bazen, a niko ne može da je koristi. Ako verujete u boga, onda znate da smo mi ovde, na ovoj zemlji, da slušamo onog koji nas je poslao. A ta voda je valjda data svima koji prođu, nije ničija i svačija je. Kada više niko nije imao koristi, voda je stala. Ja sam poslednji koji se u njoj od detinjstva kupao i pio je", kaže Živomir Petrović iz Vlakče, a prenose beogradski mediji.

Deo misterije izvora možda su i spomenici u neposrednoj blizini Savine Vode, skriveni u šumi. Reč je o spomenicima dvojici Savinih slugu koji su tu, veruje se, umrli. Jedan uspešno odoleva zubu vremena, dok se drugi polomio. Ovo mesto, pričaju Vlakčani, pohodili su i lopovi.

Dragoljub Švabić objašnjava da se u kraju verovalo da se kraj kamenih spomenika nalazi zakopano blago. Mnogi su kopali, rupe ostale, ali ništa nije nađeno.

"Odmah pored spomenika pratnji Svetog Save nalazi se spomen ploča. O njoj je nastala posebna legenda. Kamen nije iz ovog kraja, niti su ovde ikada takvim pločama prekrivani grobovi. Kako bilo, jedan je seljak odvukao ploču kući i postavio je kao prilaz u dvorište. Od kada je tu namestio, u kući nije oka sklopio. Noću bi čuo glasove, kao da neko vuče stvari po sobama, škripalo je i treskalo. Za koji dan je shvatio, natovario onu ploču i vratio je gde je našao. Mir mu se vratio u kuću", kaže Švabić.

Niko u selu ne zna detalje ni o izvoru, ni o spomenicima, ni o pomenutoj ploči. Tražili su pomoć u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, ali ništa novo nisu saznali. Zbog toga kolaju priče da je izvor namenjen putnicima, pastirima, žednim prolaznicima, kao što su bili preminuli iz pratnje Svetog Save.

Voda je data svima, a kada su svi pokušali da je prisvoje, samo je stala. Već za koju deceniju, ovu priču mladima neće imati ko da ispriča. Zbog toga meštani pokušavaju da nađu način i očiste od deponija ovaj kraj, da bi priču ostavili svojoj deci, ali i turistima i svim putnicima namernicima.

Kurir
Foto: Youtube/Printscreen

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter